Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku Redaktor Peter Kapitán Reprofoto Trend

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

13.08.2020 15:21 | Tlač | mk

„Žralokov z deväťdesiatych rokov si pamätám len zbežne. Nátlakové vyjednávania s hrubými krkmi poznám vlastne len z románov a filmov. Ale to, čo sa dialo v Rosume (sídlo vydavateľstva Trendu - pozn.red.) krátko po tom, ako som dostal výpoveď, mi deväťdesiatky v niečom pripomínalo.“

Bývalý redaktor Trendu Peter Kapitán, ktorý musel z Trendu počas pandémie koronavírusu nedobrovoľne odísť, dnes na facebooku popísal, ako vyzerala jeho posledná snaha o dohodu s vydavateľstvom Penty.

V statuse píše o svojej úprimnej motivácii robiť novinára a poukazovať na korupciu, zlodejstvá. Píše aj o tom, že "vyhadzov" prišiel po tom, keď s kolegami upozornil šéfredaktora a vydavateľa, že je neprípustné, aby na pokyn inzerenta stiahol zo stránky článok. „Nebolo to po prvý raz, s kolegami sme sa ozvali aj pri pochybných čínskych inzerátoch či článkoch, ktoré zaváňali penťáckym PR. Vraj som bol burič. Nedokázal som sa vraj stotožniť s víziou vydavateľa – predať čokoľvek za akúkoľvek cenu. No, nedokázal. A tak som letel.“

Podrobnosti: Penta čistí redakciu Trendu, zbavila sa ľudí, ktorí sa ozvali proti zásahom zhora

Dnes sa s vydavateľstvom Penty súdi. Predmetom žaloby je určenie existencie pracovného pomeru a určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru.

„Slovenský právny poriadok pozná takzvanú ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Zjednodušene, ak zamestnanec upozorňuje zamestnávateľa na to, že robí niečo v rozpore so zákonom, morálkou či spoločenskou zodpovednosťou, zákonník práce ho chráni pred svojvoľnou výpoveďou. Pomyslel som si, že nemám čo stratiť. Háčik bol v tom, že som bol formálne živnostníkom (aj keď fakticky v postavení a s povinnosťami štandardného zamestnanca).“

Kapitán poukazuje na podobný príbeh, s akým sa borili vyhodení ľudia z RTVS, keď museli dokazovať, že síce boli formálne živnostníkmi, no v skutočnosti v pozíciach zamestnancov. „Pointou je, že musím na súde dokázať, že som bol v skutočnosti zamestnanec. Keď to preukážem, môžem sa na inšpektoráte práce domáhať takzvanej whistleblowerskej ochrany. Nejdem sa súdiť primárne kvôli peniazom. Ide mi o to, aby mi bola priznaná rovnaká ochrana, akú majú iní, nespravodlivo vyhodení zamestnanci. Navrhol som – zamestnávajte ma ďalej, alebo mi dajte moje zákonom garantované nároky. Áno, aj odstupné,“ napísal Kapitán.

Nasledoval protinávrh druhej strany, ktorú ho prekvapil: „Buď dám pokoj a môžem byť rád, že som rád, alebo nedostanem poslednú výplatu, ktorú som si riadne odpracoval. Protinávrh som odmietol. Poslednú výplatu nemám dodnes. Stretnutie, ktoré malo byť akýmsi rokovaním, bolo z môjho pohľadu desivé. Žiaden reálny priestor na debatu, len pripravené papiere, ktoré som mal okamžite podpísať. Neboli hrubé krky, ale bol právnik, ktorý ma poučoval z pracovného práva a strašil ma tým, ako draho ma vyjde prehratý súdny spor. Mal ma preklepnutého, vedel, kedy som si založil živnosť, tlačil ma do právnických debát, z ktorých som nemohol vyjsť víťazne. Tlačili na mňa, aby som podpísal, čo majú pripravené, posmievali sa mi, že nerozumiem tomu, o čom hovorím. Bol to tvrdý nátlak,“ napísal Kapitán.

Návrh "dohody" si vypýtal mailom. Odpoveďou na písomnú urgenciu bola otázka, či to podpíše. Odpísal, že to nevie povedať, kým si to v pokoji neprečíta. „Návrh som nikdy nedostal. Na záver mi ešte ponúkli, že mi vyplatia o 30 percent menej, ako by som mal pôvodne dostať. Nesúhlasil som. Nemôžem si pomôcť, ale v niečom mi to pripomína deväťdesiate roky. Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku a ešte aj prídeš o peniaze. Akurát, milá Penta, už nie sú deväťdesiatky. Vidíme sa na súde,“ odkazuje Kapitán.

Pokúšame sa získať reakciu hovorcu Penty, šéfredaktora Trendu a riaditeľa vydavateľstva.

Vzbura proti kontroverznému inzerátu Čínskej ambasády

Minulý rok vyšiel na stránkach Trendu inzerát, ktorý pomáhal šíriť dezinformácie Číny

Začiatkom marca mal byt zverejnený ďalší podobný inzerát čínskej ambasády o tom, ako čínska vláda perfektne zvláda epidémiu a že vlastne o nič nejde. Veľká časť redakcie sa proti publikovaniu inzerátu postavila. Podľa nich text inzerátu obsahoval hrubo zavádzajúce a lživé tvrdenia a od vedenia žiadali, aby ho odmietli zverejniť. Inzerát po tlaku redaktorov v Trende nevyšiel.

Ďalšie napätie medzi vedením a redakciou vzniklo, keď zmizol článok o tom, že v Kauflande po troch týždňoch skončil nový šéf. Článok vyšiel na webe 18. marca, no po niekoľkých hodinách z neho zmizol. Redaktori sa dozvedeli, že po telefonáte z firmy vedeniu vydavateľstva ho šéfovia redakcie stiahli. Redaktori vedeniu adresovali list, v ktorom napísali, že je podľa nich neprípustné, aby sa po jednom telefonáte z firmy, o ktorej sa píše, stiahol článok či zmenila fotka pri článku. V liste vyslovili aj vážne znepokojenie nad tým, že si šéfredaktor Tomáš Škřivánek nestojí za svojim tímom ale za obchodnými plánmi vydavateľstva a že sa im nepáči pracovať v časopise, ktorý riadia inzerenti a nie šéfredaktor. Zároveň požiadali, aby článok v pôvodnej verzii publikovali, a aj písomnú garanciu, že vydavateľ nebude zasahovať do obsahu týždenníka.

Odporúčame aj: Slovenského rodu som, šunka moja – peripetie Trendu okolo promočlánku o firme Penty

Článok vedenie opäť zverejnilo, no garancie nezasahovania do obsahu sa redaktori zjavne nedočkali. Namiesto toho dostali hlavní kritici o pár dní výpoveď - medzi nimi zástupkyňa šéfredaktora Eva Mihočková či Peter Kapitán. Z 13 redaktorov, ktorí sa podpísali pod list vedeniu, dostalo výpoveď päť ľudí. Ďalšie dve redaktorky, ktoré list podpísali, sa rozhodli odísť samé.

Vedenie pri následných výpovediach síce argumentovalo potrebou redukovať náklady o 25 percent, no to bolo zjavne len naoko, keďže do Trendu prijímali nových redaktorov.Členka vedenia časopisu Charlie Hebdo musela kvôli hrozbám opustiť domov

Členka vedenia časopisu Charlie Hebdo musela kvôli hrozbám opustiť domov

Členka vedenia francúzskeho satirického časopisu Charlie Hebdo musela minulý týždeň opustiť svoj domov kvôli vyhrážkam, ktoré polícia považovala za závažné.

Michal Havran už nie je obvinený za článok: Pošlite Kuffu do cirkusu

Michal Havran už nie je obvinený za článok: Pošlite Kuffu do cirkusu

Publicista Michal Havran už nie je obvinený za článok s názvom Pošlite Kuffu do cirkusu, ktorý vyšiel v júni 2018 v denníku SME. Trestné oznámenie podala advokátska kancelária Jána Čarnogurského mladšieho.

Vydavateľ Respektu sľúbil novému nezávislému maďarskému webu 200.000 eur

Vydavateľ Respektu sľúbil novému nezávislému maďarskému webu 200.000 eur

České vydavateľstvo Economia sľúbilo vznikajúcemu nezávislému maďarskému spravodajskému webu Telex.hu dar vo výške 200.000 eur. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Boris Kollár: Haščák mi dal veľmi peknú prednášku (VIDEO)

Boris Kollár: Haščák mi dal veľmi peknú prednášku (VIDEO)

Predseda Sme rodina Boris Kollár dnes zvolal tlačovú besedu, kde sa vyjadroval k piatkovému stretnutiu so spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom.

Televízne ceny Emmy sú rozdané. Medzi víťazmi je Watchmen či Succession (VIDEO)

Televízne ceny Emmy sú rozdané. Medzi víťazmi je Watchmen či Succession (VIDEO)

Tohtoročný 72. ročník amerických televíznych cien Emmy, ktorý sa kvôli pandémiu COVID-19 uskutočnil bez osobnej účasti divákov aj bez červeného koberca, ovládol americký seriál Watchmen (Strážcovia) s 11 výhrami, vrátane ceny za najlepšiu minisériu.

Zomrel autor knižnej predlohy Forresta Gumpa, bol aj novinárom (FOTO)

Zomrel autor knižnej predlohy Forresta Gumpa, bol aj novinárom (FOTO)

Vo veku 77 rokov zomrel americký spisovateľ Winston Groom, autor knižnej predlohy oceňovaného filmu Forrest Gump.

365.bank si odnáša Zlatý klinec za svoje „Reklamy z obývačky“ (VIDEO)

365.bank si odnáša Zlatý klinec za svoje „Reklamy z obývačky“ (VIDEO)

Jarná kampaň 365 banky, v ktorej využila nový marketingový prístup, tzv. „crowdvertising“, a vyzvala ľudí, aby jej natočili spoty z pohodlia svojej obývačky, zabodovala.

Spolužitie majority s rómskou menšinou bude v Rádiu Slovensko pravidelnou témou relácie Kontakty

Spolužitie majority s rómskou menšinou bude v Rádiu Slovensko pravidelnou témou relácie Kontakty

Rádio Slovensko sa od pondelka 21. septembra v publicistickej relácii Kontakty bude v dvojtýždňovej periodicite venovať otázkam života rómskej národnostnej menšiny.

Trump v USA zablokuje TikTok a WeChat

Trump v USA zablokuje TikTok a WeChat

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa od nedele v Spojených štátoch zablokuje možnosť sťahovať aplikácie TikTok a WeChat, ktoré sú v čínskom vlastníctve.

Navaľnyj na Instagrame popisuje svoj stav a ako sa našla fľaša, v ktorej mohla byť jeho otrava (FOTO)

Navaľnyj na Instagrame popisuje svoj stav a ako sa našla fľaša, v ktorej mohla byť jeho otrava (FOTO)

Zdravotný stav ruského opozičného politika Alexeja Navaľného sa ďalej zlepšuje, aj keď pomaly. Kritik ruského prezidenta Vladimira Putina o tom dnes sám informoval na sociálnej sieti Instagram, kde tiež zverejnil svoju fotografiu z prechádzky po schodisku.

Najčítanejšie