Dokážu ľudia bez domova sami meniť svoje životy a okolie? Určite áno

13.09.2017 10:13 | Tlačové správy | TS

Cieľom návštevy Rachel Leonor Ramirez bude odovzdať čo najviac skúseností zo svojej práce s ľuďmi bez domova v Chicagu bratislavským kolegom.

Slovensko navštívi Rachel Leonor Ramirez zo Spojených štátov, ktorá sa profesionálne a úspešne venuje pomoci ľudom bez domova. Počas svojej návštevy odovzdá svoje cenné skúsenosti svojim slovenským kolegom z organizácie Depaul Slovensko n.o., ktorí už viac ako desať rokov pomáhajú najmä v Bratislave ľuďom, ktorí stratili domov.

„Rachel Leonor Ramirez je komunitná organizátorka z organizácie Chicago Coalition for the Homeless (CCH). Úspešne pracuje na zmene života ľudí bez domova so zápisom v registri trestov v Chicagu ako aj v štáte Illinois. Predstaví nám komunitné organizovanie ako efektívny nástroj sociálnej zmeny aj na poli bezdomovectva," vysvetlil Jozef Kákoš z Depaul Slovensko n.o., ktorý sa zúčastnil štvortýždňovej stáže v CCH.

Depaul Slovensko sa chce vo svojej práci posunúť od bežného sociálneho poradenstva a poskytovania sociálnych služieb smerom k posilňovaniu samotných ľudí bez domova. Ich snahou je, aby sa samotní ľudia bez domova stali hovorcami svojich problémov a komunikovali ich smerom ku kompetentným úradom, mestám, či ministerstvu práce.

„Práve toto je komunitné organizovanie. Budeme sa učiť ako do zmeny aktívne zapojiť samotných ľudí bez domova. Našim cieľom je podporenie komunity a jej členov, ich aktivizácia. Jednoducho povedané, aby začali pretvárať a rozvíjať priestor okolo seba podľa svojich potrieb a bojovať za pozitívnu zmenu," dodal Kákoš.

Rachel Ramirez sa v Bratislave počas svojho pobytu stretne s Marcelou Gbelecovou, riaditeľkou Sekcie sociálnych vecí, kultúry, školstva a športu mesta Bratislava a Danou Čahojovou, starostkou mestskej časti Bratislava-Karlova Ves. Okrem toho bude viesť tréning o komunitnom organizovaní pre zamestnancov organizácií pracujúcich s ľuďmi bez domova. Stretne sa aj s terénnymi pracovníkmi, ale aj samotnými ľuďmi bez domova v Karlovej Vsi.

Komunitné organizovanie ako spôsob riešenia mnohorakých problémov komunít, spoločnosti, vznikol v prvej polovici minulého storočia v meste Chicago v Spojených štátoch. Za jeho formálneho zakladateľa sa považuje Saul Alinsky. Okrem neziskových organizácií túto techniku aktívne využívajú aj mestá, ktoré zamestnávajú vlastných komunitných organizátorov, pomocou ktorých sa snažia pracovať najmä s vylúčenými komunitami.

Depaul Slovensko n.o. je organizácia pracujúca už viac ako desať rokov s ľuďmi bez domova. Medzi jej projekty patria Nocľaháreň sv. Vincenta de Paul, najväčšia nízkoprahová nocľaháreň pre ľudí bez domova na Slovensku, Útulok a ZOS sv. Lujzy de Marillac, unikátny projekt určený ľuďom bez domova s vážnym zdravotným stavom, nízkoprahové denné centrum Ošetrovňa sv. Alžbety a terénny program, ktorý Depaul Slovensko n.o. prevádzkuje v Karlovej Vsi.

Rachel Ramirez prichádza na Slovensko v rámci programu "Udržateľná občianska participácia v minoritných komunitách" (Sustaining Civic Participation in Minority Communities). Program za slovenskú stranu zastrešuje Centrum komunitného organizovania (CKO) a za americkú organizácia WSOS.

Depaul Slovensko prevádzkuje nízkoprahové zariadenia pre ľudí bez domova. Každý deň dáme nocľah, stravu a inú pomoc pre 200 až 250 klientov. Od založenia to už je viac ako 380.000 nocľahov.

pošli na vybrali.sme.sk


 • Retro ležiak Zlatý Bažant ’73 prichádza v praktickej plechovke

  Spoločnosť HEINEKEN Slovensko predstavuje s príchodom nového roka ďalšiu skvelú produktovú inováciu. Na pulty predajní prichádza medzi Slovákmi obľúbené pivo Zlatý Bažant '73 v praktickej 500 ml plechovke.

 • Ľudia môžu opäť hlasovať, kde vyrastú ihriská Lidla Žihadielka, prinášame podrobnosti

  V lete vyrastie na Slovensku ďalších desať detských ihrísk Žihadielok. O tom kde, rozhodnú v hlasovaní ľudia.

 • Program zasadnutia Rady RTVS

  Zasadnutie Rady RTVS je naplánované na štvrtok 18. januára 2018 o 10,00 h.

 • Film PIATA LOĎ ocenila detská porota na Cenách TRILOBIT 2018

  Film PIATA LOĎ videli tisícky detí po celom svete a detské poroty ho aj oceňujú na medzinárodných festivaloch. Aktuálne dnes večer prevzala režisérka Iveta Grófová Cenu Berounský medvídek TRILOBIT 2018, ktorú udeľuje Detská porota za audiovizuálne dielo pre detského diváka; slávnostný večer vysielala v priamom prenose ČT art. V závere roka získal film aj dve ceny na gréckom festivale Olympia Int'l Film Festival: cenu od ECFA (European Children's Film Association/Európska asociácia filmov pre deti) a cenu za najlepší scenár. Snímka mala svetovú premiéru takmer pred rokom na Berlinale, kde získala taktiež cenu detskej poroty Krištáľového medveďa.

  "Teší nás, že film oslovuje všetkých, bez rozdielu veku. Dospelí diváci ho vnímajú ako príbeh o zlyhaní rodinného zázemia. Detský divák ako príbeh osobitého detského dobrodružstva. Každý si vo filme môže nájsť to, čo mu jeho životná skúsenosť ponúka. Priazeň detského diváka je o to cennejšia, že čisto vníma autenticitu a mágiu vykresleného detského sveta v situáciach či dialógoch, ktoré sú stvárnené vynimočnými hereckými výkonmi oboch hlavných detských predstaviteľov," povedal scenárista Marek Leščák, ktorý pracoval na scenári spolu s režisérkou.

  Ceny Trilobit majú už tridsaťročnú históriu, po osemnásty raz sa slávnostný večer konal v Berouně. Ceny vyhlasuje Český filmový a televizní svaz FITES s podporou mesta a subjektov aktívnych v audiovizuálnej tvorbe. Po Medzinárodnom festivale Karlove Vary ide o najstaršie ocenenie svojho druhu v Česku. Hlavnú Cenu Trilobit 2018 získal film slovenskej režisérky Terezy Nvotovej Mečiar.

  Film, ktorý mal slovenskú premiéru v marci minulého roku, pochodil za necelý rok približne 50 festivalov, z ktorých mnohé boli zamerané práve na detského diváka a rodinný formát. Už prestížne Berlinale ho uviedlo v sekcii Generation Kplus. Detská porota, ktorá mu udelila Krištáľového medveďa za najlepší film vtedy zdôvodnila svoje rozhodnutie slovami: „Vybrali sme kreatívny a autentický film. Je o dvoch deťoch, ktoré si vytvoria svoj malý svet podľa vlastných pravidiel. Príbeh nás veľmi oslovil a hercom sme naplno uverili". V hlavnej postave Jarky sa predstavila dnes už dvanásťročná Vanessa Szamuhelová, ktorá film sprevádza na festivaloch spolu s ostatnými tvorcami a práve ona so svojím autentickým a presvedčivým herectvom dokáže strhnúť záujem o dej a poetiku filmu.
  Tvorcovia sa po týchto skúsenostiach rozhodli viac sa zamerať na detského diváka aj na Slovensku. A od septembra 2017 organizujú projekcie pre žiakov druhého stupňa základných škôl. Film vyšiel v decembri minulého roku aj na DVD.
  Piatu loď uvedú v marci aj na prehliadke filmov kultúrnych centier v Paríži a na filmovom festivale MITTEL PUNKT EUROPA FILMFEST, ktorý predstavuje filmy zo Strednej Európy a bude sa konať taktiež v marci v Mníchove a Regensburgu. Snímku vybrali aj do programu GoEast Festival, ktorý sa uskutoční v apríli vo Wiesbadene a publikum budú tvoriť deti z tamojších škôl.

  „Predloha k filmu Piata laď bola niektorými označovaná za nesfilmovateľnú. Nešlo o ucelený lineárny príbeh, ale rozprávanie, ktoré sa skladalo z niekoľkých vrstiev a časových rovín. Pre nás s Ivetou bola výzva, ako nájsť k budúcemu filmu kľúč. Svoje rozprávanie sme sústredili okolo najdramatickejšej udalosti v rozprávaní a to keď Jarka a Kristián spolu s bábätkami ujdú na záhradnú chatku a vytvoria si tam svoju detskú rodinu. Snažili sme sa čo najdôkladnejšie vymodelovať svet, v ktorom detská hra zrkadlí chladný svet dospelých. Aj keď sme sa od knihy často odklonili, snažili sme sa čo najviac zachovať jej charakter a v momentoch, keď sme sa pri práci zasekli, kniha nám vždy ukázala cestu," objasnil prácu na scenári Marek Leščák.

  Film Piata loď, ktorý vznikol na základe rovnomennej knihy Moniky Kompaníkovej, rozpráva príbeh netradičnej detskej rodiny inšpirovaný skutočnou udalosťou. Malá Jarka má mamu, ktorá nechce byť mamou. Zúfalo hľadá lásku a nachádza ju náhodou, keď za zvláštnych okolností vezme dve batoľatá do opustenej záhradnej chatky. Jej konanie je dojemným a detsky úprimným pokusom napraviť svet dospelých svojou hrou na rodinu, akú by chcela mať.

  Film vznikol v produkčnej spoločnosti Hulapa film, realizáciu filmu podporili Audiovizuálny fond, Eurimages, Státní fond kinematografie, Ministerstvo kultúry SR, Creative Europe – Media a Bratislavský samosprávny kraj.

 • Spevák Prince sa predstaví jedine v Kine Lumière

  Spevák, skladateľ a multiinštrumentalista Prince bol výraznou osobnosťou hudobnej scény.

 • Zápisnica zo zasadnutia Rady pre vysielanie a retransmisiu z 10. januára

  Na dnešnom zasadnutí Rada pre vysielanie a retransmisiu

 • Vyjadrenie Roberta Fica k úmrtiu Mariána Labudu

   

 • Viskupič: Rezníkove zvyšovanie koncesionárskych poplatkov bez konkrétnych návrhov nedáva zmysel

      

 • Stanovisko Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny k medializovaným informáciám o hromadnom prepúšťaní

   

 • Orange plní svoj sľub: 4G sieť dostupná pre 90 percent populácie Slovenska

  Už 90 % populácie Slovenska si môže užívať výhody kvalitnej a rýchlej 4G siete Orangeu. Počas decembra rozšíril Orange svoju 4G sieť do ďalších 39 nových lokalít, vďaka čomu je aktuálne dostupná celkovo v 140 mestách a 1 522 obciach.

 • Predseda KBS: Otvorme viac oči pre druhých, pre ich potreby a trápenia

  V Katedrále sv. Martina v Bratislave slávil predseda KBS Stanislav Zvolenský slávnostnú svätú omšu pri príležitosti prikázaného sviatku Panny Márie Bohorodičky a 25. výročia štátneho sviatku vzniku Slovenskej republiky. Pri tejto príležitosti prinášame plné znenie homílie, ktorú predniesol v priamom prenose RTVS.

 • Vyhlásenie Roberta Fica

  Vyhlásenie predsedu vlády SR Roberta Fica pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky:

 • Novoročný príhovor Andreja Kisku: Snažme sa o lepšie Slovensko

  Prezident Andrej Kiska vystúpil v pondelok 1. januára 2018 s novoročným príhovorom na RTVS.

   

 • Rada pre reklamu si posvietila na reklamu Alzy

   Dňa 14. 12. 2017 sa konalo 11. zasadnutie Arbitrážnej komisie Rady pre reklamu (ďalej len AK RPR). AK RPR ako orgán etickej samoregulácie v oblasti reklamy posúdila sťažnosti na 5 reklám s cieľom zistiť, či došlo k porušeniu Etického kódexu reklamnej praxe platného na území SR (ďalej len Kódex).

 • Slovensko vykročilo smerom k digitálnej Európe

   

Najčítanejšie