Markíza dostala pokutu za reportáž o páde korčuliara bez prilby

Markíza dostala pokutu za reportáž o páde korčuliara bez prilby

10.09.2013 15:24 | TV | mk

Pokutu vo výške 6 tisíc eur dostala televízia za porušenie ustanovenia o ochrane ľudskej dôstojnosti. Dňa 29. apríla televízia v rámci Televíznych novín odvysielala príspevok Osudný pád na korčuliach a upútavku na tento príspevok, ktoré spôsobom svojho spracovania a svojím obsahom zasiahli do ľudskej dôstojnosti a práva na súkromie muža snímaného na nemocničnom lôžku a do práva na súkromie ženy označenej ako sestra zraneného muža.

 


Podľa kancelárie rady „odvysielané zábery zachytávali muža v zlom zdravotnom stave, ležiaceho na nemocničnom lôžku so zdravotným golierom na krku a obväzom na hlave, čím bol zranený muž v príspevku zobrazený v stave preňho nedôstojnom bez aktívnej možnosti odporovať voči vyhotovovaniu obrazových záberov svojej osoby počas hospitalizácie v nemocnici vzhľadom na svoj zdravotný stav, a tým sa účinne brániť proti zásahom do jeho práva na zachovanie vlastnej dôstojnosti," píše sa v podkladových materiáloch lkancelárie rady.

 

„Vzhľadom na mimoriadne intímnu a citlivú povahu lekárskych údajov zraneného muža, ktorý bol navyše v príspevku ako aj v upútavke na príspevok jasne identifikovateľný pre svoje okolie bolo nepochybne zasiahnuté do jeho práva na súkromie zahŕňajúceho aj právo na zachovanie súkromného charakteru informácií o svojom zdravotnom stave," píšu odborníci z Kancelárie rady.

„Cieľom príspevku bolo ľudí dostatočne motivovať a preventívne varovať pre nebezpečenstvom nedostatočnej ochrany tela pri vykonávaní fyzickej činnosti akou je korčuľovanie. Máme za to, že práve presné poukázanie na možné negatívne následky nenosenia ochranných prostriedkov pri športoch, akým je korčuľovanie môže zabrániť do budúcnosti mnohým nežiaducim zraneniam," napísala vo svojom stanovisku pre radu televízia.

Hoci lekár v príspevku opisuje ako má vážne poškodenú pacient hlavu, a koľko má zranení, televízia tvrdí, že mala od neho osobne súhlas.  „K zranenému pacientovi nás pustili jeho ošetrujúci lekári a to po získaní súhlasu od tejto zranenej osoby.... Nestotožňujeme sa s názorom, že malo ísť o akúsi „bulvárnu reportáž" s cieľom nedôstojného ukazovania zraneného človeka. Zranený muž v čase nakrúcania bol pod vplyvom utišujúcich prostriedkov, netrpel bolesťou a našej prítomnosti v nemocničnej izbe vedel a prejavil súhlas, napriek tejto skutočnosti a po rozhovore s jeho ošetrujúcim lekárom, sme zraneného muža osobne na kameru nespovedali. Mužova príbuzná prejavila osobne ochotu o veci rozprávať, skutočnosť, že v situácii prejavila aj emócie nemôžu brániť tomu, aby nemohla vypovedať o svojej situácii a o svojich pocitov priamo, s možnosťou jej identifikácie pre divákov, hlavne, pokiaľ sama táto osoba nenamietala ani voči spôsobu ani voči obsahu rozhovoru."Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Soud se dnes začal zabývat žalobou, kterou se koncern Agrofert domáhá omluvy od České televize (ČT). Koncern tvrdí, že ČT poškodila jeho pověst, když ho ve dvou reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Televize to odmítá. Trvá na tom, že reportáže byly pravdivé a vyvážené a že nebyly objektivně způsobilé k tomu, aby pověst Agrofertu poškodily.

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vrchný riaditeľ Antonio Bergalio, ktorý bol zodpovedný za úsek Financie, plánovanie a kontroling, sa po 6 rokoch vo VÚB banke, stane novým CFO v chorvátskej banke PRIVREDNA BANKA ZAGREB.

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do Česka se ve velké míře vracejí zahraniční filmové štáby.

Súd vyniesol rozsudok smrti nad novinárom kvôli protestom

V Iráne odsúdili na trest smrti novinára obvineného z podielu na rozpútanie protestov v roku 2017.

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Príbeh o žene, ktorá vyhorela. Sebavedomá, svedomitá perfekcionistka, ktorá vie, čo chce dosiahnuť v živote a za svoje úsilie aj niečo očakáva. Jedného dňa však vyhorí a upadne do hlbokej depresie.

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu (SFÚ) od 8. júna 2020 pracuje v novom zložení, jej dvoch nových členov vymenovala ministerka kultúry SR Natália Milanová.

Novým vedúcim Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku je bývalý novinár

Novým vedúcim Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku je bývalý novinár

Od 1.júla má Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku nového vedúceho. Stal sa ním dlhoročný zamestnanec EP a bývalý novinár Robert Sermek.

Spoločnosť Xerox má nového šéfa pre Slovensko a ČR

Spoločnosť Xerox má nového šéfa pre Slovensko a ČR

Spoločnosť Xerox menovala nového generálneho riaditeľa pre Českú republiku a Slovensko. Od 1. júla je ním Peter Halmo, ktorý predtým pôsobil na pozícii riaditeľa slovenského pobočky a priameho predaja v Českej republike a na Slovensku.

Facebook v kampani vysvetľuje, ako rozoznať falošné správy

Facebook v kampani vysvetľuje, ako rozoznať falošné správy

Spoločnosť Facebook v nasledujúcich týždňoch spúšťa kampaň v krajinách Európy, Stredného východu a Afriky s cieľom vzdelávať a informovať ľudí o tom, ako odhaliť potenciálne falošné správy.

Veľká garančná schéma pomôže firmám. Slovenská sporiteľňa podpísala zmluvu so SIH a EXIMBANKOU

Veľká garančná schéma pomôže firmám. Slovenská sporiteľňa podpísala zmluvu so SIH a EXIMBANKOU

Najväčšia banka na Slovensku sa zapája do veľkej garančnej schémy s kapacitou 500 miliónov eur mesačne. Slovenská sporiteľňa podpísala zmluvy so Slovak Investment Holdingom a Eximbankou SR a vďaka garanciám pomôžu firmám na Slovensku, bez ohľadu na ich veľkosť, sa jednoduchšie dostať k novým finančným zdrojom. Podmienkou je, aby firmy neboli v problémoch ešte pred pandémiou nového koronavírusu.

Najčítanejšie