Lekár, ktorý sa v dokumente chválil fackovaním žien pri pôrode, v nemocnici skončil Reprofoto: Medzi nami

Lekár, ktorý sa v dokumente chválil fackovaním žien pri pôrode, v nemocnici skončil

18.10.2017 11:11 | TV | mk

Ponižujúce praktiky k rodičkám, na ktoré poukázal nový film, preverí ministerstvo.

 

 

Dokument Zuzany Límovej Medzi nami o pôrodoch v niektorých slovenských nemocniciach vyvolal mnoho otázok a pobúrených reakcií. Napriek tomu, že Univerzitná nemocnica v Bratislave sa snažila vysielaniu dokumentu zabrániť, film mal premiéru na festivale Jeden svet.

"V našich pôrodniciach sa radosti materstva môžu ľahko premeniť v opak. Izolované od svojich blízkych sa ženy potýkajú s prísnym režimom, osamelosťou a ťažko pochopiteľnými praktikami," povedala režisérka Zuzana Límová, ktorá natáčala v bratislavských nemocniciach na Kramároch, v Ružinove, aj na Antolskej.

Najviac kritiky si odniesol lekár, ktorý popisuje vo filme, ako nemá problém dať žene pri pôrode facku: "Bola úplne hysterická. Jednoducho vôbec nepočúvala, čo som jej hovoril a vôbec netlačila. Tak ale zase odtiaľ potiaľ. Lebo zase viete, keď sa vám má to dieťa tam podusiť v pôrodných cestách, tak zase tam už sranda končí. Takže tam som si povedal, že tam bude lepšie brachiálne dorozumievanie sa." A potom vysvetlil, že brachiálne, znamená facka a že je to bežná praktika.

Podľa informácií Denníka N, Televíznych novín Markízy a ďalších médií spomínaný lekár Martin Holáň, ktorý v čase natáčania pôsobil v Univerzitnej nemocnici na Kramároch, v nemocnici skončil. Nemocnica s ním rozviazala pracovný pomer. Výpoveď lekárovi dal prednosta Kramárov Igor Rusňák, ktorý film videl už začiatkom roku, no výpoveď dal lekárovi až teraz. „Nie som si vedomý, že by niekto niekoho fackoval. Nedostal som žiadnu sťažnosť," povedal. Prepustenie pôrodníka podľa Denníka N vysvetlil tým, že sa tieto informácie dostali do médií a „vyvolávalo to paniku, že na Kramároch fackujú ženy". Výpoveď tak dostal pre poškodenie mena nemocnice.

Film ukazuje, ako v nemocnici chýba úcta k pacientkam a rešpekt a ako sa porušujú základné ľudské práva. „Je to najhoršie, čo som v živote zažila. Chodila som po nemocnici a hľadala som dieťa, lebo som si myslela, že sa zbláznim, ak mi ho nedajú. Pamätám si, ako som volala matke, že vyskočím z okna," hovorí jedna z matiek.

Podrobnosti: Film o tom, ako vyzerá v skutočnosti slovenský pôrod, zablokovali vyhrážky nemocnice

Film vyvolal pobúrenie aj na ministerstve zdravotníctva. Minister Tomáš Drucker vedenie nemocnice, aby situáciu preverilo a prijalo nápravné opatrenia. „Situáciu v oblasti pôrodníctva v univerzitnej nemocnici tak, ako ju vykresľuje film, považuje minister za vážnu," povedala hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

Nemocnica do odvysielania filmu na otázky neodpovedala. Na premiéru sa však prišli pozrieť aj zamestnanci nemocnice. "Oklamala celý personál, oklamala celú nemocnicu. Mala točiť dokumentárny film, ktorý mal byť diplomovou prácou. Objektívne situácie boli z pôrodnice, ale celý ten film je natočený tendenčne proti pôrodnici a proti univerzitnej nemocnici," povedal pre JOJ jeden z prítomných lekárov.

"Vo filme je to, čo sme videli, keď sme pri tom pôrode boli a už je to na expertoch, aby hodnotili, čo je správny medicínsky postup," povedala režisérka Límová.

Univerzitná nemocnica zvolala tlačovú konferenciu za účelom konfrontácie autorky dokumentu, za účasti médií.

pošli na vybrali.sme.sk
Chlapcov z thajskej jaskyne čaká tlačovka, novinári majú špeciálne inštrukcie

Chlapcov z thajskej jaskyne čaká tlačovka, novinári majú špeciálne inštrukcie

Dvanásť mladých futbalistov a ich tréner, ktorí boli zachránení zo zatopeného jaskynného komplexu na severe Thajska, budú v stredu prepustení z nemocnice a vzápätí s nimi bude usporiadaná tlačová konferencia.

Seriál Za sklom bude pokračovať, bude aj o vražde novinára

Seriál Za sklom bude pokračovať, bude aj o vražde novinára

Seriál televízie JOJ Za sklom sa vráti na televíznu obrazovku. Tvorcovia a televízia dnes oznámili, že chystajú tretiu sériu.

Štrasburský súd odsúdil Rusko za zlyhanie vo vyšetrovaní vraždy Politkovskej

Štrasburský súd odsúdil Rusko za zlyhanie vo vyšetrovaní vraždy Politkovskej

Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu dnes odsúdil Rusko za to, že riadne vyšetrovanie prípadu vraždy ruskej novinárky a známej kritičky Kremľa Anny Politkovskej.

Na Slovensku pribudla nová predvoľba 0951

Na Slovensku pribudla nová predvoľba 0951

Volal vám niekto z telefónneho čísla začínajúceho 0951?

V komunikačnom tíme Slovenskej sporiteľne pribudla bývalá redaktorka Pravdy

V komunikačnom tíme Slovenskej sporiteľne pribudla bývalá redaktorka Pravdy

Slovenská sporiteľňa má novú analytičku, bývalú novinárku, ktorá posilní komunikačný tím.

V Iráne zatkli 46 ľudí kvôli fotkám modeliek na Instagrame

V Iráne zatkli 46 ľudí kvôli fotkám modeliek na Instagrame

Iránske úrady zatkli desiatky ľudí v rámci akcie namierenej proti modelkám a ich kolegom, ktorí na internete zverejňujú fotografie, čo islamská republika považuje za nemorálne.

Boris Johnson je opäť novinár

Boris Johnson je opäť novinár

Bývalý britský minister zahraničia Boris Johnson sa vrátil k pôvodnému povolaniu komentátora denníka The Daily Telegraph. Vo svojom prvom príspevku kritizoval Britov za nedostatok sebadôvery.

Bývalý redaktor RTVS na pôde europarlamentu kritizoval vedenie RTVS

Bývalý redaktor RTVS na pôde europarlamentu kritizoval vedenie RTVS

Minulý týždeň prebehlo verejné rokovanie výboru Európskeho parlamentu pre občianske slobody na tému právny štát, sloboda médií a ochrana novinárov v EÚ po vražde Daphne Caruany Galizie a Jána Kuciaka.

Finále MS vo futbale sledoval každý druhý divák

Finále MS vo futbale sledoval každý druhý divák

RTVS v nedeľu 15. júla odvysielala na Jednotke finále z MS vo futbale v Rusku. Veľké finále medzi Francúzskom a Chorvátskom si v skupine 12+ pozrelo na Jednotke 759-tisíc divákov s celkovým podielom na trhu (47,7%).

Advokátska kancelária Čarnogurský žiada od RTVS ukončenie spolupráce s Havranom

Advokátska kancelária Čarnogurský žiada od RTVS ukončenie spolupráce s Havranom

Advokátska kancelária Čarnogurský ULC požaduje od RTVS, aby ukončila spoluprácu s moderátorom Michalom Havranom, ktorý pre RTVS pripravuje hlavne diskusnú reláciu Večera s Havranom.

Najčítanejšie