Rada pre reklamu prijala zmeny v Etickom kódexe a Rokovacom poriadku

07.05.2014 22:43 | Reklama | RPR

Rada pre reklamu (RPR), ktorá je orgánom etickej samoregulácie reklamy na Slovensku, schválila na svojom výročnom stretnutí zmeny niektorých článkov Etického kódexu a Rokovacieho poriadku Arbitrážnej komisie Rady pre reklamu.

 

 

Etický kódex je súhrn etických pravidiel, ktoré sa subjekty marketingovej komunikácie na Slovensku rozhodli dodržiavať. Na základe Kódexu posudzuje Arbitrážna komisia RPR sťažnosti spotrebiteľov a konkurentov na reklamy, ktoré považujú za neetické. Zmeny nastali v článkoch upravujúcich zodpovednosť za reklamu, slušnosť a pravdivosť reklamy.

V prípade zodpovednosti za reklamu bol Kódex rozšírený o články, ktoré riešia situácie, keď z rôznych príčin nie je možné určiť zadávateľa reklamy. Takáto reklama je podľa prijatých zmien anonymná a netransparentná reklama v zmysle Kódexu neprípustná.

Významné rozšírenia Kódexu boli prijaté aj v prípade článku, ktorý pojednáva o slušnosti v reklame. Prijaté zmeny podrobnejšie definujú hranice (ne)slušnosti a (ne)rešpektovania ľudskej dôstojnosti vo vzťahu k zobrazovaniu žien a mužov a - rešpektujúc slovenský kontext – preberajú niektoré z odporúčaní Manuálu pre posudzovanie sexistickej reklamy, publikovaného spoločnosťami Otevřená společnost a Nesehnutí v Českej republike v roku 2013 (http://www.rrtv.cz/files/press/Jak_na_sexistickou_reklamu.pdf).

V kontexte spoločenskej zodpovednosti v reklame Kódex po novom kladie na komerčnú reklamu požiadavku, že táto nesmie citovo vydierať. Reklama môže pracovať s citovou angažovanosťou jednotlivých skupín spotrebiteľov, nesmie však používať nástroje citového vydierania predovšetkým tým, že v snahe vyvolať pocit viny alebo strachu z hendikepu na to použije fiktívne alebo reálne zdravotne postihnutého človeka, sociálne či inak znevýhodneného človeka alebo opustené zviera.

V súvislosti s pravdivosťou reklamy bola prijatá precizujúca úprava, ktorá v súlade s praxou rozčleňuje druhy údajov používaných v reklame na štatistické údaje, výsledky prieskumov a výsledky výskumov. Dôvodom bolo spresniť minimálne informačné štandardy, ktoré majú slúžiť spotrebiteľom na vyhodnotenie relevantnosti a hodnovernosti týchto údajov.

Vo vzťahu k Rokovaciemu poriadku Arbitrážnej komisie RPR je významnou zmenou úprava vydávania atestov – posúdenia súladu návrhu reklamy z pohľadu jednotlivých ustanovení Kódexu ešte pred jej uvedením do médií. Doposiaľ Komisia vydávala atesty spravidla do 15 dní od obdržania žiadosti. Súčasná úprava pružne reaguje na potreby praxe a umožňuje Komisii hlasovať o súlade reklamy s Kódexom per rollam a vydať atest do 5 dní od podania žiadosti o posúdenie reklamy. Podmienkou vydania atestu v skátenej lehote je zaslanie žiadosti o atest prostredníctvom on-line formulára umiestneného na internetovej stránke Rady pre reklamu (www.rpr.sk).

Novelizovaný Kódex a Rokovací poriadok zohľadňuje požiadavky členov RPR, členov Arbitrážnej komisie, európskych orgánov etickej samoregulácie reklamy, ako aj aktuálne trendy v oblasti reklamy a marketingovej komunikácie. Podrobnosti zmien Kódexu sú uvedené v prílohe.

Dokumenty boli novelizované na Valnom zhromaždení RPR 15. apríla 2014. Rokovací poriadok nadobudol účinnosť 1. mája 2014 a Etický kódex začne Arbitrážna komisia uplatňovať od 1. júna 2014.365.bank si odnáša Zlatý klinec za svoje „Reklamy z obývačky“ (VIDEO)

365.bank si odnáša Zlatý klinec za svoje „Reklamy z obývačky“ (VIDEO)

Jarná kampaň 365 banky, v ktorej využila nový marketingový prístup, tzv. „crowdvertising“, a vyzvala ľudí, aby jej natočili spoty z pohodlia svojej obývačky, zabodovala.

Spolužitie majority s rómskou menšinou bude v Rádiu Slovensko pravidelnou témou relácie Kontakty

Spolužitie majority s rómskou menšinou bude v Rádiu Slovensko pravidelnou témou relácie Kontakty

Rádio Slovensko sa od pondelka 21. septembra v publicistickej relácii Kontakty bude v dvojtýždňovej periodicite venovať otázkam života rómskej národnostnej menšiny.

Trump v USA zablokuje TikTok a WeChat

Trump v USA zablokuje TikTok a WeChat

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa od nedele v Spojených štátoch zablokuje možnosť sťahovať aplikácie TikTok a WeChat, ktoré sú v čínskom vlastníctve.

Navaľnyj na Instagrame popisuje svoj stav a ako sa našla fľaša, v ktorej mohla byť jeho otrava (FOTO)

Navaľnyj na Instagrame popisuje svoj stav a ako sa našla fľaša, v ktorej mohla byť jeho otrava (FOTO)

Zdravotný stav ruského opozičného politika Alexeja Navaľného sa ďalej zlepšuje, aj keď pomaly. Kritik ruského prezidenta Vladimira Putina o tom dnes sám informoval na sociálnej sieti Instagram, kde tiež zverejnil svoju fotografiu z prechádzky po schodisku.

4 typy dátožrútov a 4 tipy na dokonalý smartfón pre každého z nich

4 typy dátožrútov a 4 tipy na dokonalý smartfón pre každého z nich

V obchodoch je toľko špičkových smartfónov, ktoré dnes dokážu viac, než akýkoľvek starší notebook! Nie každý však musí vo vrecku nosiť mobil za vyše 1 000 eur. Niekto používa mobil len zriedka, iní sa od neho neodlepí po celý deň. 

Celebrity ohlásili pauzu od Instagramu na protest proti Facebooku

Celebrity ohlásili pauzu od Instagramu na protest proti Facebooku

Niektoré americké a britské celebrity sa na celý deň odmlčali na platformách prevádzkovaných spoločnosťou Facebook, aby tak upozornili na problémy sociálnych sietí s nenávistnými prejavmi a dezinformáciami.

Poslankyňa Tabak sa síce za kontroverznú fotku ospravedlnila, no šíri ju ďalej (FOTO)

Poslankyňa Tabak sa síce za kontroverznú fotku ospravedlnila, no šíri ju ďalej (FOTO)

Aj poslankyňa Romana Tabak sa rozhodla pripomenúť deň obetí holokaustu, no dosť nešťastným spôsobom.

ČT se nemusí ospravedlniť Agrofertu za reportáže

ČT se nemusí ospravedlniť Agrofertu za reportáže

Česká televize (ČT) se nemusí omlouvat koncernu Agrofert za to, že ho ve dvou reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Pražský městský soud dnes zamítl žalobu, ve které společnost tvrdila, že reportáže poškodily její pověst.

Úrad verejného zdravotníctva má nového šéfa komunikácie

Úrad verejného zdravotníctva má nového šéfa komunikácie

Úrad verejného zdravotníctva má nového riaditeľa sekcie komunikácie a medzinárodných vzťahov.

Čínska firma zhromažďovala dáta o prominentoch zo západu, dokonca aj o ich deťoch

Čínska firma zhromažďovala dáta o prominentoch zo západu, dokonca aj o ich deťoch

Čínska firma Zhenhua Data Technology, ktorá sa na svojom už vypnutom webe označovala za pioniera vo využívaní dát pre hybridné vojnu, vplyvných ľudoch zo západu, ktorý z čínskej firmy unikol.

Najčítanejšie