Vyhlásenie rozsudku v kauze vraždy Jána Kuciaka nečakane presunuli Reprofoto Facebook Na pranieri

Vyhlásenie rozsudku v kauze vraždy Jána Kuciaka nečakane presunuli

04.08.2020 15:39 | Tlač | ČTK, mk

Viac ako pol roka od začatia najsledovanejšieho procesu v novodobých dejinách Slovenska má súd v stredu vyniesť rozsudky nad trojicou obžalovaných z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

Aktualizácia o 17:40: Špecializovaný trestný súd v utorok popoludní avizovaný termín nečakane zrušil. „Predsedníčka senátu JUDr. Sabová zrušila termín zajtrajšieho hlavného pojednávania z dôvodu nutnosti pokračovania v porade senátu o pripravovanom rozsudku. Termín nového hlavného pojednávania je určený na 3. septembra 2020,“ informovala hovorkyňa súdu Katarína Kudjaková.

Pre obžalovaných, medzi ktorými sú podľa prokuratúry objednávateľ a sprostredkovateľka Kuciakovej vraždy, ako aj vrahov pomocník, žiada obžaloba zhodne 25 rokov väzenia. Všetci traja, Marian Kočner, Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó, vinu popierajú a obhajcovia navrhujú ich oslobodenie.

Kočner je obžalovaný z toho, že si objednal Kuciakovu vraždu z pomsty za to, že novinár poukazoval na jeho rozsiahlu ekonomickú trestnú činnosť, čo mohlo Kočnerovi prekaziť vstup do politiky. Vrah zastrelil Kuciaka a Kušnírovú 21. februára 2018 v ich dome vo Veľkej Mači neďaleko Trnavy; polícia tela našla o štyri dni neskôr na základe upozornenia od príbuzných.

K sprostredkovaniu Kuciakovej vraždy sa už skôr priznal Zoltán Andruskó, ktorý s políciou pri vyšetrovaní spolupracoval a vlani pristúpil na trest 15 rokov väzenia. Po začatí procesu tento rok v januári ďalší z obžalovaných Miroslav Marček pred súdom priznal, že to bol on, kto zastrelil novinára aj jeho priateľku a predtým tiež jedného podnikateľa. Za to bol tento bývalý vojak zatiaľ neprávoplatnev apríli odsúdený na 23 rokov väzenia.

"Chcela by som sa obžalovaných opýtať, prečo si dovolili siahnuť na život našich detí. Rovnako majú deti. Kto im dal právo pre ich špinavé peniaze a praktiky toto urobiť?" uviedla v úvode končiaceho procesu matka zavraždenej Zlatica Kušnírová, ktorá sa počas svojej emotívnej výpovede rozplakala.

"Je to prípad nevinných mladých ľudí túžiacich žiť v slobodnom prostredí. Nemožno povedať, že ide o prípad, s ktorým sme sa stretli. Doteraz sme to videli skôr vo filmoch, ktorými nás zaplavujú komerčné televízie," vyhlásil prokurátor Vladimír Turan v záverečnej reči.

"Nie som svätec, ale nie som ani vrah," obhajoval sa o týždeň neskôr vo svojej záverečnej reči Kočner, ktorý proces prirovnal k procesu s Miladou Horákovou. Povedal okrem iného, ​​že verí, že médiá, politika a emócie zostanú pred súdnou sieňou a že súd rozhodne na základe faktov a dôkazov. "Ján Kuciak mi žiadnym spôsobom nevadil," tvrdil Kočner, podľa ktorého sa články tohto novinára nijako nelíšili od tých, ktoré zverejňovali ďalšie médiá.

Na súde vypovedal aj Peter Tóth, ktorý okrem iného vypovedal, že na Kočnerovu objednávku zorganizoval sledovanie Kuciaka a ďalších reportérov. Prokuratúra sa opierala aj o zaistenú komunikáciu medzi Kočnerom a Zsuzsovou a tiež o údaje o pohybe mobilných telefónov obžalovaných, ktoré podľa nej svedčia o stretnutiach niektorých z nich po Kuciakovej vražde.

"Skutok som nespáchala a som nevinná," vyhlásila Zsuzsová, ktorá podľa obžaloby za peniaze prevzala od Kočnera objednávku na vraždu. Jej obhajkyňa, podobne ako Kočnerov advokát, poukazovali na údajné nezrovnalosti v dôkazoch predložených obžalobou. Expolicista Szabó, ktorého jeho bratranec a strelec Marček pri skoršom priznaní viny označil za svojho vodiča pri vražde, tiež pred súdom trval na svojej nevine.

Stredajší verdikt si má osobne vypočuť len Kočner; Zsuzsová a Szabó požiadali, aby neboli na súd predvedení.Členka vedenia časopisu Charlie Hebdo musela kvôli hrozbám opustiť domov

Členka vedenia časopisu Charlie Hebdo musela kvôli hrozbám opustiť domov

Členka vedenia francúzskeho satirického časopisu Charlie Hebdo musela minulý týždeň opustiť svoj domov kvôli vyhrážkam, ktoré polícia považovala za závažné.

Michal Havran už nie je obvinený za článok: Pošlite Kuffu do cirkusu

Michal Havran už nie je obvinený za článok: Pošlite Kuffu do cirkusu

Publicista Michal Havran už nie je obvinený za článok s názvom Pošlite Kuffu do cirkusu, ktorý vyšiel v júni 2018 v denníku SME. Trestné oznámenie podala advokátska kancelária Jána Čarnogurského mladšieho.

Vydavateľ Respektu sľúbil novému nezávislému maďarskému webu 200.000 eur

Vydavateľ Respektu sľúbil novému nezávislému maďarskému webu 200.000 eur

České vydavateľstvo Economia sľúbilo vznikajúcemu nezávislému maďarskému spravodajskému webu Telex.hu dar vo výške 200.000 eur. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Boris Kollár: Haščák mi dal veľmi peknú prednášku (VIDEO)

Boris Kollár: Haščák mi dal veľmi peknú prednášku (VIDEO)

Predseda Sme rodina Boris Kollár dnes zvolal tlačovú besedu, kde sa vyjadroval k piatkovému stretnutiu so spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom.

Televízne ceny Emmy sú rozdané. Medzi víťazmi je Watchmen či Succession (VIDEO)

Televízne ceny Emmy sú rozdané. Medzi víťazmi je Watchmen či Succession (VIDEO)

Tohtoročný 72. ročník amerických televíznych cien Emmy, ktorý sa kvôli pandémiu COVID-19 uskutočnil bez osobnej účasti divákov aj bez červeného koberca, ovládol americký seriál Watchmen (Strážcovia) s 11 výhrami, vrátane ceny za najlepšiu minisériu.

Zomrel autor knižnej predlohy Forresta Gumpa, bol aj novinárom (FOTO)

Zomrel autor knižnej predlohy Forresta Gumpa, bol aj novinárom (FOTO)

Vo veku 77 rokov zomrel americký spisovateľ Winston Groom, autor knižnej predlohy oceňovaného filmu Forrest Gump.

365.bank si odnáša Zlatý klinec za svoje „Reklamy z obývačky“ (VIDEO)

365.bank si odnáša Zlatý klinec za svoje „Reklamy z obývačky“ (VIDEO)

Jarná kampaň 365 banky, v ktorej využila nový marketingový prístup, tzv. „crowdvertising“, a vyzvala ľudí, aby jej natočili spoty z pohodlia svojej obývačky, zabodovala.

Spolužitie majority s rómskou menšinou bude v Rádiu Slovensko pravidelnou témou relácie Kontakty

Spolužitie majority s rómskou menšinou bude v Rádiu Slovensko pravidelnou témou relácie Kontakty

Rádio Slovensko sa od pondelka 21. septembra v publicistickej relácii Kontakty bude v dvojtýždňovej periodicite venovať otázkam života rómskej národnostnej menšiny.

Trump v USA zablokuje TikTok a WeChat

Trump v USA zablokuje TikTok a WeChat

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa od nedele v Spojených štátoch zablokuje možnosť sťahovať aplikácie TikTok a WeChat, ktoré sú v čínskom vlastníctve.

Navaľnyj na Instagrame popisuje svoj stav a ako sa našla fľaša, v ktorej mohla byť jeho otrava (FOTO)

Navaľnyj na Instagrame popisuje svoj stav a ako sa našla fľaša, v ktorej mohla byť jeho otrava (FOTO)

Zdravotný stav ruského opozičného politika Alexeja Navaľného sa ďalej zlepšuje, aj keď pomaly. Kritik ruského prezidenta Vladimira Putina o tom dnes sám informoval na sociálnej sieti Instagram, kde tiež zverejnil svoju fotografiu z prechádzky po schodisku.

Najčítanejšie