Sme, Trend a ďalší v januári klesli na historické minimum Foto: Omédiách.com

Sme, Trend a ďalší v januári klesli na historické minimum

05.04.2015 22:01 | Tlač | mk

Podľa údajov Kancelárie pre overovanie nákladov tlače - ABC SR január priniesol niektorým redakciám tlačených médií historicky najnižšie čísla v počte predaných titulov odkedy sú v systéme auditovania tlače ABC SR.

 


Denník Sme mal v januári priemerný predaný denný náklad 32 853 predaných výtlačkov, čo je najnižšie číslo, od kedy je v systéme ABC SR (od roku 2000). Pod 40 tisíc klesla predajnosť denníka minulý rok počas letných mesiacov (jún, júl, august) a potom v novembri a v decembri.
Najlepšie čísla mal denník v rokoch 2004 a 2005 – viac ako 76 tisíc. Od vtedy predajnosť kontinuálne z roka na rok klesá, čo je trend aj pri ostatných tlačených médiách. Minulý rok bola priemerná predajnosť takmer 40 tisíc.

 

Historicky najnižšiu predajnosť mal v januári aj ekonomický týždenník Trend – 11 283 predaných kusov. Trend mal najlepšie čísla, od kedy je v ABC SR (od roku 2004), v rokoch 2007 a 2008, keď to bolo viac ako 17 tisíc kusov. Minulý rok bol priemer necelých 12 tisíc.

Historicky najnižšie čísla mal v januári aj Nový Čas. Oproti decembru klesol o približne tisícku na 95 788 kusov, stále je však medzi denníkmi neohrozenou jednotkou z pohľadu predajnosti. Priemer mal minulý rok niečo cez 101 tisíc. Najlepší bol pre Nový Čas rok 2006, keď predával viac ako 188 tisíc.

Na najnižšiu priečku sa dostal aj časopis Plus 7 Dní 115 500. Minulý rok mal v priemere cez 121 tisíc.

Denník Plus Jeden Deň si oproti decembru mierne polepšil. Hospodárske noviny sa v januári po ôsmich mesiacoch dostali opäť nad 12 tisíc predaných kusov. Polepšil si aj mesačník Forbes, ktorý mal v januári 14 772 kusov. Minulý rok predával v priemere niečo cez 13 tisíc kusov mesačne.

Na jeseň minulého roka vstúpila na trh tlačových médií finančná skupina Penta, ktorá kontroluje Spoločnosť 7 Plus, Trend Holding a približne polovicu vydavateľstva Petit Pressu (vydáva denník Sme). V januári začal vychádzať Denník N, ktorý v audite nie je.

Mienkotvorné tlačené médiá v januári (priemerný predaj podľa ABC SR)

Denníky:
Hospodárske noviny    12 394
Sme                          32 853
Plus Jeden Deň          44 293
Nový Čas                   95 788
Pravda                       - v ABC SR nie je

Týždenníky:
Plus 7 Dní                 115 500
Týždeň                      12 822
Trend                         11 283

Mesačník:
Forbes                        14 772

pošli na vybrali.sme.sk


MZV sa ohradilo proti klamstvám poslanca SNS

1. MZV sa ohradilo proti klamstvám poslanca SNS

Ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo vyhlásenie, v ktorom sa „striktne ohradzuje voči vyjadreniam poslanca SNS Jaroslava Pašku."

Osvienčimské múzeum: Nepózujte na koľajniciach do tábora smrti!

2. Osvienčimské múzeum: Nepózujte na koľajniciach do tábora smrti!

Múzeum v bývalom nacistickom koncentračnom tábore v Osvienčime požiadalo návštevníkov, aby prestali pózovať na koľajniciach vedúcich do niekdajšieho vyhladzovacieho tábora Osvienčim-Brezinka.

Orange vyzbieral už viac ako 304 000 nepotrebných telefónov. Motivuje zákazníkov rozmýšľať zodpovedne

3. Orange vyzbieral už viac ako 304 000 nepotrebných telefónov. Motivuje zákazníkov rozmýšľať zodpovedne

Staré mobilné telefóny nepatria do smetného koša. Vďaka pretrvávajúcemu technologickému boomu sa mobily stali našou nevyhnutnou súčasťou a fungovanie bez nich si už nevieme predstaviť.

Fico novinárom: Nemám pred vami žiaden rešpekt, budem s vami bojovať! (VIDEO)

4. Fico novinárom: Nemám pred vami žiaden rešpekt, budem s vami bojovať! (VIDEO)

Robert Fico dnes zvolal tlačovú besedu, na to, aby vynadal novinárom a oznámil im, že sa k ním bude chovať ešte horšie, ako sa chová.

Slováci vytvorili chatbota, ktorý pomáha odhaliť falošné správy

5. Slováci vytvorili chatbota, ktorý pomáha odhaliť falošné správy

Neoverené informácie, konšpirácie, falošné fotky, strašenie či chýbajúci autor. To sú časté manipulácie dezinformačných webov. Pomôcť odhaliť ich má prvý facebookový chatbot menom Checkbot.

Markíza dostala vysokú pokutu za reportáže o pôrode rodičky, ktorá zomrela

6. Markíza dostala vysokú pokutu za reportáže o pôrode rodičky, ktorá zomrela

Prípad rodičky, ktorá po pôrode upadla do kómy a následne zomrela, minulý rok otriasol Slovenskom a venovali sa mu viaceré médiá. Markíza na prípad upozornila vo viacerých reportážach – v Televíznych novinách aj v relácii Reflex.

Podľa stávkových kancelárií je jasnou favoritkou volieb Čaputová

7. Podľa stávkových kancelárií je jasnou favoritkou volieb Čaputová

Pred rozhodujúcim druhým kolom volieb prezidenta je podľa stávkových kancelárií jasnou favoritkou na výhru Zuzana Čaputová, ktorá minulý víkend presvedčivo vyhrala prvé kolo hlasovania.

EK udelila Googlu pokutu 1,49 miliardy eur kvôli internetovej reklame

8. EK udelila Googlu pokutu 1,49 miliardy eur kvôli internetovej reklame

Americký internetový gigant Google dostal už tretiu pokutu od Európskej komisie za zneužívanie svojho postavenia na trhu.

Slovenská a česká Wikipédia vo štvrtok na protest nebudú dostupné

9. Slovenská a česká Wikipédia vo štvrtok na protest nebudú dostupné

Vo štvrtok 21. marca 2019 nebude slovenská Wikipédia 24 hodín dostupná na protest voči návrhu smernice Európskeho parlamentu a rady o autorskom práve na jednotnom digitálnom trhu.

Skupina Poštovej banky, popri investíciám do modernizácie, zvýšila zisk aj výnosy

10. Skupina Poštovej banky, popri investíciám do modernizácie, zvýšila zisk aj výnosy

Skupina Poštovej banky zvýšila v roku 2018 celkový konsolidovaný čistý zisk o 6,4 milióna eur na 54,3 milióna eur. Vyplýva to z dnes zverejnenej konsolidovanej účtovnej závierky skupiny.

Najčítanejšie